| TEKSTAS PUBLIKUOTAS „GATVĖS GYVOS“ ŽURNALE NR. 6 |

Šių laikų kontekste ypač svarbu su vaikais kalbėtis apie laisvę, drąsą kovoti už savo vertybes, kartu ugdant kritinį santykį su praeitimi ir dabarties pasauliu. Gyvose miesto erdvėse – dalyvaujant ekskursijose, orientaciniuose žaidimuose – sudėtingos karo, bendro tautų sugyvenimo temos prabyla unikaliomis ir įtraukiančiomis istorijomis. Dalijamės „Gatvės gyvos vaikams“ edukaciniu penketuku, kviečiančiu vaikus pasivaikščioti (ar pabėgioti!) ir susipažinti su šiandien svarbiais faktais ir vertybėmis. Kultūros šalia mūsų 

Vilnius ir Kaunas – miestai, kuriuose nuo seno gyvena ir susitinka daug tautų ir kultūrų. Kokie skirtingų tautų ženklai išliko gatvėse? Kokios kitų kultūrų asmenybės gyveno, kūrė ir prisidėjo prie miesto istorijos? Kur jie meldėsi, kuo prekiavo, ką valgė? Visų atsakymų ieškoti kviečiame leidžiantis į gyvą, įtraukiantį pasivaikščiojimą – ieškant kelio iki objektų, pasakojančių daugiakultūrio miesto istorijas, atliekant įvairias užduotis, randant atsakymus į klausimus. Reaguodami į dabarties aktualijas, orientacinius žaidimus papildėme ir naujomis stotelėmis. Pavyzdžiui, Vilniuje nuo šiol moksleiviai žaidimo metu gali „pakalbinti“ ir Tarasą Ševčenką – ukrainiečių dailininką, rašytoją, mąstytoją, Ukrainos nepriklausomybės ir laisvės pranašą. 

📌 Orientacinis žaidimas „Vilniaus tautos: istorijos detektyvas“ Vilniuje, vaikams nuo 11 metų. 

📌 Orientacinis žaidimas „Kauno tautos: istorijos detektyvas“ Kaune, jaunimui nuo 13 metų. Pažintis su istorijos narsuoliais

Šalies istoriją kuria laisvi, drąsūs ir kūrybingi žmonės – kokių įkvepiančių pavyzdžių galime surasti Vilniaus senamiesčio gatvelėse? Kūrybiškų užduočių ir žaidimų metu ekskursijoje susipažinsime su žymiomis sostinės ir visos šalies istorijos asmenybėmis. Sekdami bastūno Radvilos Našlaitėlio, Vilniaus miesto globėjo Šv. Kristoforo, visuomenininko C. Šabado ir Lazdynų Pelėdos pėdomis, semsimės drąsos saviems žygiams – įkvėpimo kurti, būti savimi, užstoti silpnuosius, leistis į nežinomus kraštus! 

📌 Ekskursija „Istorijos narsuoliai“ Vilniuje, 6–10 metų vaikams.Išskirtinė istorijos pamoka Šaltojo karo slėptuvėje

Nusileidimas į kelis metrus po žeme esančią autentišką praėjusio amžiaus slėptuvę – unikali patirtis, atskleidžianti totalitarinio režimo istoriją ir realybę. Ekskursijos slėptuvėje metu moksleiviai susipažįsta su pokario politiniu ir kultūriniu kontekstu, tyrinėja ir išbando išlikusią autentišką įrangą, oro pumpavimo mechanizmų veikimą, pasimatuoja dujokaukes, savo rankomis atveria kelis šimtus kilogramų sveriančias hermetiškas duris… Galimybė viską išvysti savo akimis, paliesti autentiškus daiktus, išgirsti apie pavojų pranešančią sireną tampa gyva ir įsimenančia istorijos pamoka. 

📌 Ekskursija Šaltojo karo slėptuvėje, Vilniuje, vaikams nuo 11 metų. Istorinių permainų ženklai Gedimino prospekte

XX a. Vilniaus istoriją žymėjo daug radikalių pokyčių – miestas priklausė skirtingoms valdžioms, savoms ir svetimoms, autoritarinėms, totalitarinėms, demokratinėms – kiekvieną kartą naujieji miesto „šeimininkai“ siekė užvaldyti miesto kultūrinę erdvę, palikdami ten savo ženklus. Keičiantis laikams ir santvarkoms Gedimino prospektas tapo savotišku pergamentu – ar pavyks pastebėti čia nugulusias iškalbingas istorijos detales pastatų sienose, gatvių grindinyje, kiemuose ir skersgatviuose? Moksleiviai atras, kad gatvės pavadinimas ne kartą keitėsi, atpažins, kur, kas ir kodėl statė pačius svarbiausius pastatus, aikštes ir skulptūras. Suvokę prospekto istoriją ir nuolatinę kaitą, moksleiviai bus raginami kūrybiškai apmąstyti jo ateitį – ką jie darytų, jei būtų miesto vadovai? 

📌 Orientacinis žaidimas „Didelio prospekto mažos detalės“ Vilniuje, jaunimui nuo 13 metų. Pasinaudodami „Kultūros pasu“ moksleiviai ekskursijose ir orientaciniuose žaidimuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje gali dalyvauti nemokamai.