Valstybės šimtmetis įpareigoja ne tik švęsti – tuo pačiu tai puiki proga iš naujo atrasti turtingą mūsų šalies paveldą. Nuo šiol kas mėnesį „Gatvės gyvos“ komanda dalinsis kelionėse po Lietuvą patirtais įspūdžiais ir ragins Jus išbandyti mūsų pasirinktas kryptis. Nuosavo transporto turėti visai nebūtina – galimybę patogiai judėti autobusais po visą šalį šiemet mums suteikia UAB „Tolimojo keleivinio transporto kompanija“ (TOKS), o šio ir kitų vežėjų tvarkaraščius pasitikrinti bei bilietus įsigyti galite svetainėje www.autobusubilietai.lt. Kai kuriais autobusais nemokamai pervežami dviračiai.
Kol orai dar nelepina, labiau norisi traukti į miestus. 2018 m. Lietuvos kultūros sostinės titulą turinti Marijampolė mus kaip reikiant suintrigavo, todėl be didelių abejonių pirmu taikiniu ją ir pasirinkome. Su tuo, ką gi siūlo šis kraštas, supažindiname straipsnyje ir fotoreportaže.
Saldūs pažinimo vaisiai
Ar žinojote, kad Marijampolėje veikia seniausias Lietuvoje cukraus fabrikas? Kadangi į daugelį pramonės objektų mūsų šalyje patekti sudėtinga, tik sužinoję, kad šioje gamykloje tai įmanoma, įrašėme ją į privalomų aplankyti vietų sąrašą. Teritorijoje mus pasitiko skulptūra, skirta cukriniam runkeliui ir pastatyta fabriko 80-mečio proga (veiklą pradėjo 1931 m.). Buvusiame darbuotojų klube šiandien įkurta ekspozicijų salė, kurioje galima išvysti, kokius netikėtus radinius kartu su žaliava kartais fabrikui pristato ūkininkai, paragauti dalykų, kurių nerasi parduotuvėse, pvz., cukrinių runkelių traškučių ar tiršto rudo skysčio, vadinamo melasa. Ekskursijų ir edukacijų sezonas prasideda balandžio–gegužės mėnesiais, o pats įdomiausias laikotarpis tęsiasi nuo rugsėjo iki Kalėdų. Būtent tuo metu ūkininkų išauginti cukriniai runkeliai perdirbami ir gimsta visiems puikiai pažįstamas baltas cukrus, taigi, besilankantys fabrike gali realiu laiku stebėti gamybos procesą. Bendrovė įsikūrusi miesto pakraštyje, todėl anksčiau žmonės atokiai nuo centro esantį pramoninį miestelį vadino „Saldžiamiesčiu“ arba „Cukrakaimiu“. Šie pavadinimai gajūs ir dabar.
Tautos dvasios beieškant
Sūduvos kraštas (Suvalkija) dažnai ne be pagrindo vadinamas tautos atgimimo patriarchų kalve. Išties, lietuvybės pėdsakų čia per akis. Jeigu šiemet nusprendėte susikoncentruoti būtent į šią temą, pirmiausiai apsilankykite Rygiškių Jono gimnazijos muziejuje. Šioje įstaigoje mokslus krimto Jonas Basanavičius, Jonas Jablonskis, Vincas Kudirka, Petras Klimas, Vincas Mykolaitis-Putinas, Saliamonas Banaitis ir… ir tai tik nedidelė dalis garsių šios gimnazijos mokinių. Atskiro paminėjimo verti Kazys Grinius (prezidento atminimas įamžintas atskirame memorialiniame muziejuje) ir palaimintasis arkivyskupas Jurgis Matulaitis (palaidotas Marijampolės bazilikos koplyčioje).
Architektūriniai akcentai
Šiuo metu daug dėmesio susilaukianti tarpukario Lietuvos modernizmo architektūra labiausiai siejama su to meto sostine Kaunu, tačiau funkcionalia estetika pasižyminčių šio laikotarpio statybos pavyzdžių rasite ir Sūduvoje – tai Marijampolės dramos teatras, Marijampolės ligoninė, buvusi Petro Armino pradžios mokykla, privatūs gyvenamieji namai.
Architektūrinis pasivaikščiojimas neįmanomas be vieno įspūdingiausių Lietuvoje art nouveau stiliaus pastatų – Marijampolės geležinkelio stoties (ji prie pat autobusų stoties). Tai pagal architekto Edmundo Fryko projektą 1923–1924 m. iškilęs statinys, skirtas aptarnauti anuomet jaunoje Lietuvos valstybėje ką tik nutiestą Kazlų Rūdos–Šeštokų geležinkelį. Stoties pastatas papuoštas raudonomis apdailinėmis plytomis ir tinkuotais intarpais, išsiskiria laikrodžiu papildytas vandens bokštas, fasado viršuje nulipdytas Vytis.
Meno akcentai
Sūduvos sostinė turi ką pasiūlyti dailės mėgėjams. Maloniai stebina Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerija, įsikūrusi buvusioje Marijampolės choralinėje sinagogoje. Čia sukaupta išties daug gerų darbų, galima pamatyti žymių lietuvių (daugiausiai išeivijos) dailininkų darbus, tarp kurių tokie autoriai kaip Adomas Galdikas, Pranas Gailius, Vytautas Kašuba, Romas Viesulas, Albinas Elskus ir kiti. Net jei šios pavardės nepažįstamos, į galeriją užsukti verta vien dėl galimybės ramiai pasinerti į geros dailės pasaulį ar peržiūrėti mecenatės sukauptą knygų kolekciją. Galerijoje veikia ne tik nuolatinė, bet ir laikinos ekspozicijos.
Trokštantiems meno tiesiog gatvėje verta atkreipti dėmesį į ant eilės pastatų sienų šmėstelinčius street art darbus. Tai sienų tapyba, sukurta simpoziumų „Malonny“ metu, o šių darbų autoriai – pasižymėję menininkai iš užsienio, tarp kurių ir Niujorke gyvenantis Rimvydas „Ray“ Bartkus.
Karo istorijos paveldas
Karo istorijos mylėtojai privalo aplankyti Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejų. Čia dirba žmonės, kurie savo kailiu patyrė tremtį, o taip pat puikiai žino pokario rezistencijos istoriją, tad gali išsamiai pakomentuoti kiekvieną muziejuje esančią nuotrauką, dokumentą ar eksponatą. Čia pristatoma ne tik Tauro apygardos, bet ir visos Lietuvos partizaninio pasipriešinimo istorija.
Pietinėje miesto dalyje įsikūręs Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio Bendrosios paramos logistikos bataliono muziejus. Jame galima pamatyti švedišką dviratį, kuriuo prieškariu važinėjo Lietuvos kariai, Afganistano karo atributiką, išlikusių freskų salę. Tiesa, norint patekti į muziejų, reikia susitarti iš anksto, tačiau jei to padaryti nepavyks, karinį miestelį verta apžiūrėti bent iš išorės – jame vyrauja XIX a. pab. carinės kariuomenės reikmėms statyti raudonų plytų pastatai.
Kokios trukmės kelionę planuoti?
Nemanykite, kad pažinti Marijampolę Jums užteks vienos dienos. Čia verta pasilikti visam savaitgaliui, o gal net ir dar ilgesniam laikui. Miestas dėl palankios geografinės padėties išlieka gyvybingas, turi eilę gerų muziejų, architektūros perliukų, keletą žavių parkų, o jei sumanysite patyrinėti piliakalnius ar pažinti apylinkių gamtą, atstumai bus nedideli. Miesto turizmo informacijos centre galima gauti lankstinukų, kuriuose sudaryti teminiai pasivaikščiojimai. Nepamirškite patyrinėti svetainės https://www.susitikime2018.lt/ – joje koncentruotai pateikta informacija apie kultūros sostinės renginius Marijampolėje.
Mūsų top:
- Marijampolės cukraus fabrikas
- Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerija
- Marijampolės tarpukario architektūra
- Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejus
- „Malonny“ street art piešiniai
Daugiau nuotraukų:
[Best_Wordpress_Gallery id=”33″ gal_title=”Marijampolė”]